Zapotrzebowanie na usługi typu projektowanie stron internetowych jest spore już od ok dziesięciu lat, a popyt na takie usługi stale wzrasta.

Mnóstwo osób, a zwłaszcza właściciele firm, poszukuje informatyków zajmujących się projektowaniem i wykonywaniem profesjonalnych stron www. Zarobki za wykonanie takich zleceń bywają różne od 100 do 200 złotych za prostą stronę – wizytówkę z szablony, nawet po kilka tysięcy za profesjonalny i duży serwis większej firmy.

Jak projektować strony www? Wbrew pozorom nie musimy mieć ukończonych wyższych studiów informatycznych. Liczne grono osób piszących strony www jest po prostu studentami, a czasami po prostu zdolnymi licealistami. Pisanie stron internetowych nie jest tak trudnym zadaniem jak mogło by się wydawać, wystarczy tylko bardzo dobrze opanować kilka języków programowania. Przeważnie wystarczy opanować podstawy HTML/XHTML orz PHP, lecz bardziej doświadczeni webmasterzy pójść o krok dalej i zaznajomić sobie także inne techniki.

Dobry twórca stron powinien także znać kilka innych rzeczy przydatnych w tym fachu. Należą do nich między innymi: tworzenie grafiki wektorowej, obróbka grafiki, pisanie dobrych tekstów reklamowych, poczucie estetyki, podstawy SEO, optymalizacja stron pod kątem prędkości wczytywania się grafiki i filmików.

Nie jednokrotnie spotyka się także stron z CMS. CMS jest to system zarządzania treścią, aplikacja ta umożliwia nam ułatwia nam stworzenie strony jak również edycję jej treści. Mając stronę posiadającą CMS, każdy, nawet osoby nie mające pojęcia o pisaniu stron mogą bez kłopotu dodawać, a także edytować zdjęcia oraz treści tekstowe znajdujące się na stronie z panelu administracyjnego. Z tego powodu technologia ta staje się coraz modniejsza. Obecnie do najpopularniejszych systemów CMS należą Drupal, Joomla, WordPress i Quick.

Początkującemu twórcy stron z pewnością przydadzą się także książki na temat danego języka programowania, interpreter lub kompilator języka HTML/PHP, miejsce na serwerze, aby testować napisane już strony, program do obróbki grafiki.

Powiązane wpisy:

  • Brak podobnych