Wraz z początkiem 2014 roku weszły w życie zapisy ustawy deregulacyjnej, dzięki którym o wiele łatwiej zyskać uprawnienia do wykonywania zawodu detektywa.


Wcześniej każdy kandydat na detektywa musiał zdać egzamin państwowy, a w skład komisji egzaminacyjnej wchodzili między innymi przedstawiciele MSW czy policji. Od 1 stycznia 2014 egzamin państwowy zastąpiono obowiązkowymi szkoleniami, co znacznie ułatwia dostęp do zawodu detektywa. Budzi to sporo emocji, gdyż w tej branży nie można pozwolić sobie na to, by zawód detektywa wykonywali przypadkowi ludzie. Detektywi zajmują się przecież takimi sprawami jak porwania, oszustwa czy zdrady, a to wymaga dużych zdolności oraz znajomości prawa. Dla klienta korzystającego z usług niewykwalifikowanego detektywa ceną za brak jego kompetencji może być utrata zdrowia, dużych pieniędzy czy nawet życia. Wydaje się więc, że klienci nie będą ryzykować i zaufają sprawdzonym detektywom, którzy mogą pochwalić się licencją. Trudno im się dziwić, każdy bowiem jeśli płaci, to wymaga, a w przypadku zawodu detektywa pozytywne rozwiązanie danej sprawy ma bardzo duże znaczenie.

Polecamy również artykuł „I ty możesz zostać detektywem” w serwisie www.szkolenia24h.pl

Zapisy ustawy deregulacyjnej obowiązujące od nowego roku mają na celu zwiększyć konkurencję rynkową i dostępność poszczególnych zawodów, nie tylko zawodu detektywa. Warto dowiedzieć się, jakie zawody zwolnione są jeszcze z egzaminów państwowych – więcej pod tym adresem.

grafika: sxc.hu

Powiązane wpisy: