Jak wygląda praca księgowego?
Księgowy to ceniony i poważany zawód. Księgowy może pracować w prywatnej firmie albo biurze księgowym.
Różnica polega na tym, iż w firmie księgowy prowadzi ewidencję finansową jednego podmiotu oraz często zajmuje się sprawami administracyjnymi jak również reprezentowaniem pracodawcy w kontaktach z instytucjami zewnętrznymi np. bankami, urzędami. Natomiast w biurze rachunkowym jego praca wygląda trochę inaczej, przyjmuje on zlecenia od różnych klientów. Wiele firm zleca prowadzenie ewidencji profesjonalnym biurom. Wśród zleceń dla księgowych pojawiają się m. in. analizy i sprawozdania finansowe, wypełnianie formularzy PIT, obliczanie składek itp.
Co zrobić, aby zostać profesjonalnym księgowym? Po pierwsze trzeba wybrać odpowiednią szkołę. Wystarczy wykształcenie średnie ogólne albo ekonomiczne, jednak warto ukończyć studia ekonomiczne. Dobry księgowy powinien także perfekcyjnie opanować rachunkowość, księgowość, prawo podatkowe, a także zarządzanie finansami. Inną kwestią jest wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce, osoby dopiero rozpoczynające swoją karierę powinny raczej poszukać zatrudnienia, praktyk czy tez stażu w biurze rachunkowym. Pozwala to na zmierzenie się z różnymi problemami i zagadnieniami, które ułatwiają zdobycie pierwszego doświadczenia. Na początku nie martwmy się niskimi zarobkami, ponieważ wiedza jaką nabędziemy w biurze księgowym, z pewnością przyniesie korzyści w przyszłości. Teraz może pojawić się pytanie, gdzie zacząć karierę księgowego? W firmie osoba zajmująca się księgowością nastawiona jest na działania jednego podmiotu, przez co rozwiązywane zagadnienia są dość ujednolicone. Nie zawsze jest też od kogo uczyć się nowych rzeczy (zwłaszcza w małych firmach), a to jest dla każdego młodego pracownika czymś bardzo ważnym. Natomiast w biurze księgowym sprawa wygląda trochę inaczej, przyjmowane są zlecenia od kilku klientów z różnych obszarów księgowości oraz można zdobyć sporą wiedzę od współpracowników.
Każdy profesjonalny księgowy zdaje sobie sprawę, że musi nieustannie uzupełniać swoją wiedzę z dziedziny rachunkowości, księgowości oraz prawa. W związku z tym warto czytać fachową literaturę, a także brać udział w kursach oraz szkoleniach dla księgowych. Umożliwia to zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności jak również wymianę doświadczeń z osobami z branży. Udział w konferencjach oraz kongres dostarczy np. wiadomości o zmianach w prawie i gospodarce.
Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny księgowy? Zawód ten wymaga posiadania pewnych cech bez których nie ma szans na poprawne wykonywanie tego zawodu. Niełatwo wyobrazić sobie księgowego, który nie posiada zdolności analitycznych, dokładności i skrupulatności. Nawet najmniejszy błąd w dokumentach, choćby niewłaściwie postawiony przecinek, może wywrócić całą księgowość do góry nogami oraz narazić firmę na straty. Z tego powodu każdy księgowy musi być odpowiedzialną osobą. Oprócz tego liczy się także sumienność, terminowość, umiejętność pracy w zespole, pod presją czasu, jak również wysoka kultura osobista.